Pokémon serisinde bambaşka bir yere sahip olan ve Diamond & Pearl Üçlemesi adı verilen 10-11-12.film, birbiriyle bağlantılı olması yönüyle diğer filmlerden ayrılır.

Diamod & Pearl serisinin başlaması ve 4.nesil Pokémonların çıkması ile Pokémon artık gerilemeye başladığı yorumlarına çok ciddi bir cevap verdi.

Yönetmen Kunihiko Yuyama, üçleme hakkında ise Pokémon serisinin zirvedeki filmleri olacağını ve efsane Pokémonların birçok gizemlerinin ortaya çıkarılacağını söylemişti. Nitekim üç film toplamda 150 milyon dolara yakın bir gelir elde etti. Yapıldığı yıllarda ülkenin en iyi anime filmleri arasında gösterildi ve her film ortalama 5 milyon izleyiciyi sinemalara çekti.

Peki, ama nedir Pokémon Diamond & Pearl Üçlemesi? Adından da anlaşılacağı gibi üç filmlik bir film serisi… Pokémon 1997’de TV hayatına merhaba dediğinden bu yana her sezona farklı isimler vermekte ve bu şekilde sezonları, filmleri ve oyunları birbirinden ayırmaktaydı. Diamond & Pearl, Pokémon’un 4.nesil Pokémonlara, 4.nesil oyunlara ve 10-11-12.Sezona topluca verdiği isimdir. Buradan yola çıkarak filmler de bu isimler altında anılmıştır.

Diamond & Pearl Üçlemesi'nde temel olarak ele alınan konu, Zaman Boyutu, Uzay Boyutu, Karşıt Dünya ve bizim dünyamız arasındaki dengeleri, bu dengelerin neden ve nasıl olduğunu, dengeler bozulursa neler olacağı gibi sorulara cevap vermektir.

Pokémon 10.film, The Rise of Darkrai(Darkrai'nin Doğuşu), Uzay ve Zaman boyutunda ortaya çıkan savaşla başlamaktadır. Bu savaşa neyin neden olduğu bu anda bilinmemektedir. Zamandan sorumlu Dialga ile Uzaydan sorumlu Palkia'nın boyutlar arasındaki savaşları dünyamızda çeşitli etkiler yapmaktadır.

Bu büyük savaştan yüz yıl kadar önce, Alamos Kasabası'nda yaşayan Mimar Gaudy, bir gece anlam veremediği bir kabus görür. Bu kabusta Alamos Kasabası'nda büyük bir savaşın olduğu, savaşın dünyayı büyük bir yıkıma sürüklenmektedir. Mimar Gaudy bu kabustan sonra dünyayı büyük yıkımdan kurtarmak için Uzay-Zaman Kuleleri'ni yapar. Dünyanın yok oluştan kurtuluşunu ve gördüğü kabusu günlüğüne yazar.

Yüz yıl sonra, Ash ve arkadaşlarının yolu Alamos Kasabası'na düşer. Buradaki Contest karşılaşmasına katılmak istemektedirler. Alamos Kasabası o an ilginç dalgalardan etkilenmektedir. Kasabanın bilim adamı olan ve Mimar Gaudy'nin torunu olan Tonio, bu garip etkileri araştırmaktadır. Kasaba halkı, kasabadaki büyük bahçede yaşayan Darkrai'nin bunlardan sorumlu olduğunu düşünür.

Darkrai, canlılara kabuslar gördüren efsanevi Pokémondur ve yüzyıldır kasabadaki büyük bahçede yaşamaktadır. İnsanlar tarafından hor görülen bu Pokémona kalbini açan tek insan Alicia'nın büyük büyük annesi Alice'dir. Alicia, Ash ve arkadaşlarına şehri gezdirir ve bu şekilde yolları Darkrai ile kesişir.

Darkrai bu sırada yanlışlıkla Ash'e kabus gördürür. Ash rüyasında Palkia'yı görür. Kabustan uyandığında Darkrai'ye düşman olur.

Bu sırada kasabada ilginçlikler devam etmektedir. Ash ve arkadaşları Uzay-Zaman Kuleleri'ni gezerken aniden kasabada bir parlama olur. Bu parlamanın nedeni bir türlü anlaşılamaz fakat parlamadan sonra kasabada inanılmaz olaylar yaşanmaya başlar. Kimse kasabayı terkedememektedir ve Pokémonların kabusları maddeleşmeye başlar.

Tonio tüm bunları araştırırken kasaba halkı bunlardan Darkrai'yi sorumlu tutar ve ona saldırır. Darkra'nin amacı ise Uzay-Zaman kulelerinin üstündeki bir varlıktır. Darkrai tüm gücü ile gökyüzünde asılı duran bu varlığa saldırırken bilim adamı Tonio, tüm bunlara neden olan şeyi keşfeder.

Uzaydan sorumlu efsane Pokémon Palkia, Dialga ile olan savaşında yaralanmış ve boyutlar arasında asılı kalmıştır. Bu nedenle Darkrai'nin diğer Pokémonlara göstermiş olduğu kabuslar maddeleşmektedir. Darkrai ise Palkia'yı kovmak istemektedir. Kasabalılar Darkrai'yi yanlış anladığının farkına varırlar fakat bu sırada Palkia ve Dialha şehre girerler. Onların şehre girmesiyle kabusların maddesel etkisi yok olur fakat kasaba başka boyutlara karışır.

Palkia ve Dialga'nın yıkıcı savaşı artık kasabaya taşınmıştır. Bu iki Pokémon acımasızca her yeri yakıp yıkar, Darkrai de buna engel olmaya çalışır. Darkrai'nin gücü bu iki Pokémonu durdurmaya yetmez. Bu sırada kasaba prominal duvara girer ve yok olmaya başlar. İnsanlar çaresizce kaçacak yer ararlarken Tonio, büyükbabasının günlüğünde okuduklarını hatırlar. Büyükbabasının günlüğünde dünyayı büyük bir terörün saracağını ve bunu durduracak tek şeyin de "Oracion" olduğu yazmaktadır. Tonio, Oracion'un ne olduğunu bilmemektedir fakat Oracion'un ne olduğunu bilen birisi vardır. Alicia'nın büyük büyük annesi Alice, annesinden çocuklarına kalan ve yüzlerce yıldır süre gelen bir melodiyi çocukken Alicia'ya da öğretmiştir. Bu şarkı Pokémonları sakinleştirmektedir. O sırada Tonio, Mimar Gaudy'nin ne demek istediğini anlar. Gaudy, Uzay-Zaman Kuleleri'ni büyük bir müzik kutusu olarka tasarlamıştır ve kabus gerçek olduğunda Oracion'un müzik kutusunda çalınmasıyla terörün biteceğini düşünmüştür. Tonio çok şaşırır çünkü yüz yıl önce Mimar Gaudy'nin gördüğü kabus gerçek olmaktadır. Ona bu kabusu gördüren de Darkrai'dir.

Ash, Tonio ve diğerleri Oracion müzik diskini bulup kulenin tepesine çıkarken Dialga ve Palkia, Darkrai'yi yok eder. Ash ve Dawn, bu andan sonra daha da hırlanırlar ve hızla kulenin tepesine çıkarlar. Onlar diski yerleştirirken kasabanın dayanacak gücü kalmamıştır ve yok olacaktır. Müzik diskini yerine yerleştirirler fakat bu kez de enerji kesilir. Bu sorunu da Pokémonlar ile çözerler ve diski çalıştırırlar.

Oracion'un kasabada duyulması ile inanılmaz şeyler olur. Uzay ve Zaman kuleleri asıl amacını gerçekleştirmek için şekil değiştirirler. Dialga ve Palkia'nın savaşı sona erer. Müziğin etkisi iki Pokémonu da sakinleştirir. Dialga, boyutuna dönerken, uzaydan sorumlu Pokémon Palkia, kasabayı eski haline getirir.

Tüm kasabalı her şeyin normale dönmesini kutlarken kahramanlarımız Darkrai'nin yasını tutmaktadırlar. Darkrai, kasabayı kurtarmak için hayatını feda etmiştir. Ash ve diğerleri göz yaşları ile onu anarken Uzay-Zaman Kuleleri'nin tepesinde kapkara bir gölge olarak Darkrai beklemektedir...